Ha a vállalati nyelvtanfolyam tervezése kapcsán nálatok is elhangzanak az alábbiak, akkor tudd, hogy egy szuper HR szervezetben dolgozol:
„Idén végre megújítjuk a nyelvi képzéseket.”
„Rázzuk fel a nyelvtanfolyamokat!”
„Mivel színesíthetnénk a nyelvtanulást?”
Ebben a bejegyzésben összegyűjtöttünk neked néhánysznos és bevált ötletet, milyen új trendek jöhetnek szóba, ha a hagyományos kihelyezett, vagy nyelviskolai nyelvtanfolyamok helyett friss, innovatív, érdekes elemekkel színesítené a HR csapat a céges nyelvtanulást.
Vállalati nyelvtanfolyam tervezése: válts online-ra!
Ha eddig személyes nyelvórák voltak a cégnél, váltsatok online tanulásra! Az online tanulás hihetetlenül időkímélő, rugalmas lehetőség az egyéni fejlesztésre vagy a csapatépítésre. Az új, digitális megoldások, interaktív felületek, látványos és játékos applikációk lenyűgözőek a csak a hagyományos nyelvoktatást ismerőknek, garantáltan ámulatba fogják ejteni az új vállalati nyelvtanfolyamon részt vevőket.
Tipp: a vállalati nyelvtanfolyam tervezése során kérj a tanártól egy 30 perces online bemutató órát, hogy meggyőződj az online térben való jártasságáról!
Digitális tananyag
Tankönyv helyett válasszatok digitális tananyagot vagy mobil applikációt! A kiválasztott platform vagy app integrálható a tanár órájába tananyagként, vagy akár kialakítható egy blended nyelvi tréning, az online és offline elemek ötvözésével, így érdekesebbé, és a tréning intenzivitása miatt hatékonyabbá is tehető a tanulási folyamat. Az egy helyen megosztott, színes és interaktív feladatok, kattintásra elérhető szókincs és a különféle játékok főként a fiatal generációk érdeklődését keltik fel, növelve ezzel a bevonódást és a tanulás hatékonyságát.
Tipp: bármilyen jó minőségű tananyag, követhető tematika nagyban növeli a tanulás eredményességét, legyen az kézzelfogható tankönyv, digitális tananyag (pl. Pearson.com) vagy mobilapplikáció (pl. Mondly).
Fókuszált kurzusok nagyobb sikerrel
A vállalati nyelvtanfolyam tervezése során azt is érdemes tudni, hogy a végeláthatatlan, elhúzódó tanfolyamok helyett hasznosabbak a rövid, fókuszált, mérhető eredményű kurzusok valamely speciális szakmai, vagy akár testre szabott témákban.
Ha nem kifejezetten szintlépés a nyelvtanulás célja, célszerű lehet a munkahelyi készségfejlesztéshez tartozó témákban szervezni 20-40 órás kurzusokat. vagy tréningeket pl. online és személyes tárgyalások, prezentációk, emailezés, telefonálás gyakorlására.
Ugyanilyen hasznosak lehetnek a szaknyelvi kurzusok a napi munkához szükséges szókincs és helyzetek gyakorlására, például gazdasági, műszaki, jogi, logisztikai, vagy egyéb, igény szerinti szaknyelvi nyelvtanfolyam formájában.
Tipp: az egyénre szabott nyelvi fejlesztés kiváló adalék lehet az éves teljesítményértékeléshez, és mindenképpen hozzájárul a munkavállalói élményhez, így a munkaerő megtartásához is.
E-learning mindenkinek
Ha az a vállalati nyelvtanfolyam tervezésének célja, hogy minél több munkavállalót bevonjatok a nyelvi képzésbe, akkor egy e-learning platform, mint a WaW, remek választás. Így mindenki időben és térben rugalmasan bevonható a fejlesztésbe. Az e-learning kombinálható beszédórákkal, tanári konzultációkkal, fenntartva a lelkesedést és támogatva minden nyelvi készség fejlesztését.
Tipp: válassz olyan e-learning platformot, amelyen a HR-osztály adminként hozzáfér a vállalatnál dolgozó felhasználók statisztikáihoz, és mérhető a haladásuk! Ilyen például a Juventus Language Group saját fejlesztésű appja, a WaW, azaz a Words at Work.
Általános és szaknyelvi céges nyelvi tréningek
A szintlépést célzó nyelvtanfolyamok mellé szervezzetek céges nyelvi tréningeket! Ezek online vagy személyesen, 4 vagy 8 órában turbóként fejlesztenek bizonyos készségeket, pl. üzleti levelezés, online meetingek, vezetői nyelvhasználat vagy prezentációs készségek. Előnye, hogy előre tervezhető alkalmakról van szó, amelyen akár 8-10 kolléga is részt vehet, ami igazi csapatépítés, sőt emlékezetes élmény lesz a mindennapi munka folyamatában.
Tipp: készítsd el céged saját tréningnaptárát, így a menő online felület, automatizált jelentkeztetés és nyomon követés leveszi a szervezés terhét a HR válláról!
Gamification: játszva tanulás
A nyelvórákon már elengedhetetlen a gamification alkalmazása a nyelvtanulás érdekében: a legtöbb órán szerepelnek kvízek, szerepjátékok, versenyek, üzleti szimulációk játékos, szórakoztató formában. De miért ne lehetne kifejezetten játékos képzéseket biztosítani élményprogramként? Heteken áthúzódó üzleti szimuláció, nyelvi társasjáték, storytelling kör, ki-mit-tud, háziverseny, nyelvi x-faktor, csak a fantázia szab határt a képzési formáknak.
Tipp: A vállalati nyelvtanfolyam tervezése során ötletelj kollégáiddal vagy nyelviskoláddal a megvalósítható játékos nyelvtanulási lehetőségekről, a munkatársak garantáltan odáig lesznek érte!
Tematikus események
A kulturális események, mint például nyelvi filmklubok vagy irodalmi körök, segíthetnek a nyelvtudás bővítésében, miközben a dolgozók megismerik a célország kultúráját is. Ki ne örülne egy spanyol, francia, olasz főzőestnek, zenehalgatásnak vagy történelmi, földrajzi, divat vagy sport témák átbeszélésének anyanyelvi meghívott vendégekkel?
Tipp: egy ilyen eseményt nem kell szintenként szétbontani, minden nyelvtanuló részt vehet nagyobb számban, így egymással is fejleszthetik nyelvtudásukat, míg a tanulási forma költséghatékonyan szervezhető.
Remélem, ezek az ötletek segítenek a vállalati nyelvtanfolyam tervezésében, és a következő év is a megújult, motiváló nyelvi képzésekről is emlékezetes év lesz a munkavállalók, nyelvtanulók számára.